Spacerem po Pradze PDF

Tego dnia, którego dowiedziałam się, że Łukaszenko ogłosił dekret znoszący obowiązek posiadania wizy osobom, które na Białoruś przyjadą na nie więcej niż pięć dni, od razu kupiłam bilety do Mińska. W księgarniach nie znalazłam porządnego spacerem po Pradze PDF po samym Mińsku, takiego jak po Londynie, Pradze czy Lwowie. Leżąca na wschód od Polski Białoruś nazywana jest ostatnią dyktaturą Europy, rządzoną przez Aleksandra Łukaszenkę od 1994 roku.


Författare: Will Tizard.

Przez długi czas była krajem zupełnie odizolowanym od reszty Europy, jednakże ostatnio powolutku zaczyna otwierać się na turystów zza granicy. Ze względu na fakt, że przez długi czas zaglądało na jej teren stosunkowo niewielu podróżników, narosły wokół tego kraju różne mity. Jak tylko nadarzyła się okazja, postanowiłam sama sprawdzić, jak tam jest. Kiedy jechać na Białoruś Białoruś jest sąsiadem Polski, panuje tam więc podobny klimat, jak w naszym kraju. Zimy są z reguły bardziej surowe, a latem można spodziewać się upałów.

Formalności wjazdowe na Białoruś W styczniu ogłoszono, że od połowy lutego 2017 roku możliwy będzie wjazd na Białoruś bez wizy. Pobyt na Białorusi może trwać nie więcej, niż pięć dni, do czego zalicza się także dzień wjazdu i wyjazdu na terytorium kraju. W lipcu 2018 roku przedłużono ten okres do trzydziestu dni. Przyjazd i wyjazd z Białorusi może odbyć się wyłącznie przez lotnisko w Mińsku, choć później można się już poruszać po całym kraju. Ruch bezwizowy nie obejmuje jednak osób przylatujących z Rosji lub do tego kraju odlatujących.

Należy mieć przy sobie ważny paszport. Konieczne jest ubezpieczenie zdrowotne ważne na terenie Białorusi, opiewające na co najmniej 10 000 euro. 46 rubli białoruskich na każdy dzień pobytu. Karty migracyjne rozdawane są w samolocie, ale można je też dostać przed kontrolą paszportową na lotnisku. Trzeba wypełnić zarówno lewą, jak i prawą część, choć pytania się powtarzają. Trzeba pilnować, by nie zgubić tej małej karteczki, kara za jej brak wynosi podobno 500 euro. Pytania w karcie są standardowe: o imię, nazwisko, narodowość, datę przyjazdu i wyjazdu.

Kontrola paszportowa przebiega w przyjaznej atmosferze. Podajemy paszporty, polisę ubezpieczeniową i kartę migracyjną. My mamy ubezpieczenie z Hanse Merkur na Europę, które honorowane jest na Białorusi. Jego koszt to tylko 5 złotych za dzień podróży. Przy przylocie na trzydzieści dni nie są potrzebne żadne zaproszenia, potwierdzenia rezerwacji noclegów, meldowanie się ani żadne inne formalności. Wymóg posiadania odpowiedniej ilości środków płatniczych istnieje, ale nasza urzędniczka nie sprawdzała, czy rzeczywiście mamy dość pieniędzy przy sobie. Po sprawdzeniu polisy, paszportu i karty migracyjnej dostajemy stempelek, odcinek karty potrzebny do wyjazdu i możemy przechodzić przez granicę.