Aquarienatlas PDF

Orzęski są jednokomórkowymi organizmami żyjącymi na całym świecie. W każdym zbiorniku wodnym żyją, odżywiają się bakteriami i zawiesiną koloidalną. Kulorzęsek może pasożytować u wszystkich gatunków ryb słodkowodnych. Lokalizacja jego może być w aquarienatlas PDF miejscach.


Författare: Gero W. Fischer.
Der Foto-Index ist ein selbstständiges, in sich abgeschlossenes Nachschlagewerk. In erster Linie soll er dem Benutzer der Aquarienatlanten 1-5 als Fotoreferenz mit Kurzbeschreibungen der Fischarten dienen. Der Index enthält ca. 20.000 Gattungs-/Art- oder Art-/Gattungsnamen von Fischen sowie ca. 4.600 Farbfotots. Insgesamt wurden ca. 4.000 Fischarten mit ihren Synonymen und deutschen Namen erfaßt.

Większą część życia spędzają one na skórze ryb i odżywiają się ich wydzielinami. Ichtiophtirius marinus, gatunek opisany u ryb morskich. Kształt żywego pierwotniaka może ulegać znacznym zmianom. Kulorzęsek stale ulega przemianom, niezależnie od tego jaka jest temperatura. Proces ten odbywa się poza żywicielem. W okresie rozrodczym kulorzęsek przebija się przez skórę i opuszcza gospodarza przenosząc się na naskórek. Proces rozrostu jest zależny od temperatury.

W strefach międzyzwrotnikowych, jak również w zbiornikach lub akwariach o temperaturze podobnej, jaka występuje w tej strefie, może być przyczyną eksplozji rozrostu i wielką plagą. W bardzo szybkim czasie po opuszczeniu żywiciela następuje wydzielanie się substancji tworzącej ścianę cysty. Nowi nosiciele są zdolni do inwazji na rybę, muszą tylko znaleźć nowego gospodarza. Podczas osiedlania się na nowym osobniku teront wykonuje obrotowe ruchy i za pomocą ostrego wyrostka wnika poprzez naskórek do głębszych warstw skóry.

Najczęściej odbywa się to w okresie ok. Najsilniejsze inwazje u ryb zdarzają się w okresie letnim, kiedy szybkość procesu rozmnażania pasożyta jest największa. Zarażona ryba jest niespokojna, niekiedy wykonuje gwałtowne ruchy ocierając się o dno lub przedmioty. W wyniku uszkodzenia skóry na powierzchni brzusznej ciała powstają przekrwione ubytki. Z czasem ich ilość powiększa się.